1
STRONA INTERNETOWA KONTAKT

CHOLESTEROL ROLA TŁUSZCZÓW W ORGANIZMIE WĘGLOWODANY TŁUSZCZE ROŚLINNE TŁUSZCZE ZWIERZĘCE
1

Tłuszcze są kwasami i głównym elementem budulcowym ludzkiego organizmu. Mózg pracuje dzięki tłuszczowi, bez niego nie bylibyśmy w stanie funkcjonować, myśleć, zapamiętywać, obliczać. Tłuszcz izoluje wiązki włókien nerwowych pełniących w mózgu rolę szybkiej sieci komunikacyjnej oraz wchodzi w skład błon komórkowych. Stymuluje działanie genów, które decydują w jaki sposób mózg się rozwija oraz reperuje i chroni jego komórki. Tłuszcz jest najważniejszą substancją odżywczą chroniącą funkcje mózgu. Dieta niskotłuszczowa lub nawet beztłuszczowa może źle na niego wpływać. Bardzo ważnym tłuszczem dzięki, któremu nasz mózg się rozwija jest kwas omega-3, który ma trzy postacie: DHA, EPA, ALA.

DHA-magazynuje się głównie w płacie czołowym mózgu, odpowiada za czujność, uczenie się i myślenie oraz jasność umysłu.

EPA-działa antyoksydacyjnie (antyoksydanty-przeciwutleniacze: grupa związków chemicznych odpowiadająca za wstrzymywanie lub opóźnianie procesów utleniania).

ALA-chroni komórki mózgu oraz uczestniczy w komunikacji między neuronami.

Kwasy omega-3 działają przeciwzakrzepowo, obniżają ryzyko chorób serca i udaru, czyli czynników, które negatywnie wpływają na mózg.

MĄDRA DIETA

Aby zapobiec problemom związanym z funkcjonowaniem naszego mózgu powinniśmy prowadzić odpowiednią dietę.

Orzechy włoskie- zawierają duże ilości białka, ale przede wszystkim kwasy omega-3.

Olej lniany- olej roślinny zawierający ogromne ilości kwasów omega-3. Musimy uważać aby olej ten nie miał dostępu do tlenu. Utleniony lub zjełczały olej nienasycony po dostaniu się do organizmu wytwarza substancje utleniające zwane wolnymi rodnikami, które powodują w organizmie stres oksydacyjny  prowadzący do chorób.

Ryby- ryby także zawierają tłuszcze omega-3. Przykładami takich ryb są śledź, makrela, łosoś, sardynki oraz tuńczyk.

Tłuszcze są też niezbędne do rozpuszczania witamin odpowiedzialnych za wiele procesów biochemicznych. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach:

·        A- odpowiada za proces widzenia, prawidłowe funkcjonowanie skóry, zapewnia rozwój i wzrost.

·        D3-regluje ilość wapnia i fosforu, odpowiada za prawidłową budowę kości, odpowiada za odporność organizmu.

·        E-prawidłowa praca mięśni, układu nerwowego, zapobiega starzeniu się, łagodzi zmęczenie.

·        K-wspomaga krzepnięcie krwi i gojenie się złamań kości

 

 

Szkodliwość tłuszczu

Tłuszcze mimo, że są niezbędne w naszym organizmie mogą powodować też wiele szkód, między innymi OTYŁOŚĆ.

Otyłość jest najczęściej spowodowana nadmiarem osadzającego się tłuszczu w naszym organizmie. Jego nadmiar może powodować wiele chorób układu krążenia jakimi jest miażdżyca i choroba wieńcowa. Nadmierna ilość tłuszczu ma też bardzo szkodliwy wpływ na funkcje mózgu. Rosnący obwód w talii to znak, że z czasem sprawność naszego mózgu zacznie się obniżać.

Miażdżyca-choroba zmniejszająca elastyczność naczyń oraz utrudniająca przepływ krwi, przyczynia się do niedostatecznego zaopatrzenia narządów w tlen i substancje odżywcze. Chorobę tą powoduje gromadzenie się w ścianach tętnic nadmiaru tłuszczu, zwłaszcza cholesterolu, który tworzy blaszki miażdżycowe. Blaszki miażdżycowe przyczyniają się do licznych uszkodzeń ścian naczyń krwionośnych. Wówczas mogą powstawać zakrzepy krwi, które prowadzą do zablokowania naczyń.

Choroba wieńcowa- choroba działająca na tej samej zasadzie na jakiej działa miażdżyca. Polega na występowaniu blaszek miażdżycowych  w tętnicach zaopatrujących serce w tlen i substancje odżywcze. Choroba ta objawia się bólami w okolicy serca pod czas wysiłku fizycznego lub stresu, prowadzi najczęściej do zawału serca.

Powstawaniu Miażdżycy oraz Choroby wieńcowej sprzyjają: mało aktywny tryb życia, palenie tytoniu, życie w stresie, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz niewłaściwa dieta.

-otyłość dokończyć

-cholesterol dokończyć

W jaki sposób spożywać tłuszcz, żeby był dla nas korzystny?

 

Aby tłuszcze odpowiednio wpływały na nasz organizm powinniśmy umieć je przygotowywać do spożycia. Współcześnie w naszym pożywieniu najczęściej znajdują się tłuszcze roślinne, zwierzęce oraz tłuszcze trans. Niestety jedzenie które na co dzień spożywamy jest w większości wytwarzane przy pomocy tłuszczu, ale w niewłaściwy sposób.